Medvědí česnek
Listy medvědího česneku jsou skutečným jarním elixírem života. Účinně čistí a regenerují játra, jsou zdrojem vápníku, železa, vitaminu C a beta-karotenu. Rovněž mají protizánětlivé účinky. Medvědí česnek , latinsky Allium ursinum, je druh jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovitých. Lidově se mu říká také lesní česnek. V Česku je jeho výskyt častý, i když poměrně nerovnoměrný. Nejčastěji roste ve vlhkých živinami bohatších lesích, hlavně luzích. Častější je v nížinách, ale občas se vyskytuje až do hor. V některých nížinných luzích a vlhkých dubohabřinách se vyskytuje skutečně velmi hojně.
Sběr listů medvědího česneku se doporučuje v průběhu března a dubna. V květnu již začíná kvést a léčivé účinky i vůně se postupně vytrácejí. Proto je dobré konzervovat listy v podobě pesta, zamrazit je, anebo usušit. Sušené listy však poněkud ztrácejí vůni. Čerstvé listy medvědího česneku můžeme použít do zeleninových salátů jako rukolu, můžeme z něj připravit výborný špenát (stejným způsobem jako jsme vařily špenát z mladých kopřiv), anebo polévku. Je také výborný na čerstvý chléb s máslem, podobně jako pažitka. My jsme pro Vás připravily výrobu třebešického pesta z medvědího česneku a bylinkové máslo. Máme velké štěstí. Tato zázračná bylinka roste u nás u rybníka.
Jen si nespleťte listy medvědího česneku s listy konvalinky! Ta je prudce jedovatá. Rozemněte list. Vůně po česneku je nezaměnitelná. Podle ní medvědí česnek bezpečně poznáte.
No Comments